Pozostałe

Fortissio – opinie klientów i recenzja eksperta

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Artykuł sponsorowany.

Fortissio to marka regulowana przez Grecką Komisję Rynku Kapitałowego i z oddziałem w Niemczech – już samo to powinno być uznane za pewien atut, ponieważ, mimo ujednoliconych przepisów, i Grecja, i Niemcy uchodzą za kraje, w których wymagania wobec firm inwestycyjnych są bardzo wysokie. Fortissio jest prowadzone przez firmę, która spełnia je wszystkie – w ten sposób już na początku odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące bezpieczeństwa. Fortissio jest bezpieczne. A co jeszcze?

Opinie klientów Fortissio

Analizy opinii Fortissio warto w tym przypadku rozpocząć od odsiania wszystkich, które są przewidywalne, podejrzane albo niczego nie wnoszą. I tak, jeśli użytkownicy skarżą się, że stracili pieniądze na CFD: nic nowego. Żaden, nawet najlepszy broker tego nie zmieni, a Fortissio, zgodnie z obowiązującymi przepisami, informuje o ryzyku i podaje, ilu jego użytkowników podjęło decyzje zakończone stratami.

Opinie o tym, że brak jest aplikacji mobilnych w oficjalnych kanałach, też są nieprzydatne, ponieważ nie wynika to z braku chęci dostawcy platformy. Po prostu ani regulamin Google, ani regulamin Apple nie pozwalają na udostępnienie podobnego oprogramowania w oficjalnym sklepie. Warto jednak dodać na marginesie, że te opinie warto pominąć także dlatego, że Fortissio ma świetnie zoptymalizowaną stronę internetową, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby prowadzić handel po prostu z przeglądarki internetowej zamiast instalowania kolejnej pamięciożernej aplikacji.

A teraz przejdźmy do analizy konkretnych zarzutów i ocen.

 • Fortissio ma krótką listę zasobów. To nieprawda – Fortissio korzysta z platformy handlowej PROfit, najbardziej rozpowszechnionego tego typu narzędzia, co oznacza, że użytkownicy wszystkich typów kont handlowych mają dostęp do mniej więcej 200 różnych aktywów, które mogą komponować w dowolnie złożone portfele. Prawdę mówiąc, trudno powiedzieć, skąd wzięły się te opinie, ponieważ każdy, kto się zarejestruje, może łatwo przekonać się, że lista możliwych transakcji wcale nie jest krótka.
 • Słabe opcje kontaktu. Faktycznie z początku Fortissio nie oferowało rozbudowanych możliwości kontaktu, ale obecnie do dyspozycji jest formularz kontaktowy, maile do różnych działów, a także polski numer telefonu dostępny w dni powszednie. Jasne, można by było marzyć o obsłudze całodobowej, ale w praktyce nie zdarza się, żeby było to realnie potrzebne, więc o ile kiedyś faktycznie takie opinie Fortissio były uzasadnione, dziś już nie są.
 • Za dużo rodzajów kont handlowych. Fortissio oferuje aż 11 typów, czy może raczej poziomów kont handlowych. Większość inwestorów oczywiście korzysta z dwóch, może trzech pierwszych, które wymagają najniższego wkładu, ale nie można oczekiwać, że zniżki przy nich będą tak samo wysokie, jak przy najwyższym poziomie. Wiele poziomów kont to rozwiązanie, które ma pewne zalety i kilka wad, natomiast nie jest niespotykane i naszym zdaniem pozwala na większe zabezpieczenie budżetu początkujących graczy przy jednoczesnym premiowaniu traderów najbardziej zaangażowanych, więc sumarycznie uważamy, że to nie zarzut, a raczej zaleta.
 • Za długa umowa. Tak, też uważamy, że jest za długa, ale po prostu nie może być krótsza. Fortissio to broker, który podlega nadzorowi zgodnie z europejskimi przepisami, a tak się składa, że te regulujące inwestycje i przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy są akurat najbardziej złożone i siłą rzeczy muszą znaleźć odzwierciedlenie w regulaminie. Swoją drogą, akurat umowa z Fortissio, choć długa, jest napisana zrozumiałym językiem, więc o ile opinia ta jest w pewnym sensie prawdą, to broker zrobił wiele, żeby tej wady za bardzo nie dało się odczuć.

Opinie Fortissio – dostępne opcje płatności

Motywem, który powtarza się w wielu opiniach, jest niezbyt wysoka ocena dostępnych opcji płatności. Ta kwestia wymaga dobrego wyjaśnienia. Oczywiście rozumiemy, że wielu z Was chciałoby mieć większą swobodę, szczególnie jeśli chodzi o sposób realizacji wypłat, ale sprawa jest dość złożona, bo tutaj wchodzą w grę kolejne regulacje prawne na poziomie europejskim. Oto co musisz wiedzieć o płatnościach w Fortissio (ale też u wszystkich innych regulowanych brokerów CFD).

 • Dobór metod wpłat jest dość dowolny. Co do zasady chodzi tylko o to, żeby dało się względnie łatwo odszukać nadawcę płatności. Fortissio wpłaty przyjmuje nie tylko z kart debetowych i kredytowych czy przelewów, ale też przez szybkie przelewy czy z portmonetek elektronicznych. W każdym przypadku jednak odpowiednie organy byłyby w stanie zidentyfikować nadawcę płatności, a jest to konieczne w świetle obowiązujących przepisów.
 • Pewne metody płatności mogą być wyłączone z akcji promocyjnych, co wynika czasem z przepisów, a czasem jest podyktowane względami ekonomicznymi. Takie wyłączenia muszą być wskazane w regulaminach promocji.
 • Wypłaty mogą być co do zasady dokonywane tylko na rachunek bankowy będący w posiadaniu użytkownika. Stąd też konieczność weryfikacji danych na przykład z dowodem osobistym – firma inwestycyjna musi mieć pewność, komu wysyła środki.
 • Wyjątkiem od powyższej zasady jest wypłata na rachunek karty kredytowej, choć tu też jest dodatkowe ograniczenie: można z tego sposobu skorzystać wyłącznie wtedy, kiedy również wpłata była dokonana kartą i tylko do wysokości pierwotnej wpłaty z przekazaniem nadwyżki na rachunek bankowy.

Też chcielibyśmy, żeby było to prostsze, ale nie jest – przepisy po prostu nie nadążają za rzeczywistością i na swój sposób nawet cieszy nas, że Fortissio rygorystycznie ich przestrzega, bo to zawsze daje większą nadzieję, że także inne regulacje – w tym te, które realnie chronią klientów – są wdrożone z równą determinacją.

Największy atut Fortissio? Doskonała platforma handlowa

O platformie handlowej PROfit wspomnieliśmy słowem już wcześniej, teraz trzeba poświęcić jej nieco więcej uwagi, ponieważ to właśnie platforma handlowa jest sercem całego serwisu. Oczywiście pozostała część jest istotna, ale bez PROfitu broker nie miałby się czym zajmować. A dlaczego uważamy, że jest to najlepszy możliwy wybór spośród wszystkich dostępnych usług tego rodzaju?

 • Podstawowa zaleta to bardzo rozbudowana lista dostępnych aktywów różnych typów. I nie chodzi o to, żeby one tam po prostu były, tylko o to, że taki poziom różnorodności pozwala na bardzo dobrą dywersyfikację portfela i stanowi poważny atut dla traderów o różnych specjalizacjach. Prawda jest bowiem taka, że nie każdy trader czuje się dobrze we wszystkich branżach i na wszystkich rynkach, nie każdy ma też taki sam styl inwestycji. Dostępność wielu różnych aktywów pozwala zbudować portfel zgodny z indywidualnymi oczekiwaniami, a to przekłada się na większe bezpieczeństwo środków.
 • Z naszej perspektywy zaletą jest też mechanizm synchronizacji, dzięki któremu Fortissio i PROfit pozwalają kontynuować zarządzanie portfelem na różnych urządzeniach (także mobilnych dzięki wariantowi Mobile PROfit stworzonemu z myślą o urządzeniach z mniejszymi ekranami). Zgoda – da się bez tego żyć, ale charakterystyka handlu CFD, w tym jego dynamika i wysoka zmienność sprawiają, że takie ułatwienia naprawdę stają się coraz bardziej praktyczne.
 • Pełna konfigurowalność transakcji stanowi kolejny plus. Korzystając z duetu PROfit + Fortissio można mieć absolutnie pełną kontrolę nad każdym kontraktem z osobna i całym portfelem razem wziętym. Fakt, że całe oprogramowanie działa na serwerze, jest dodatkową zaletą – wszystkie aktualizacje i nowe opcje stają się dostępne automatycznie, nie trzeba niczego pobierać. Mniejsze jest też ryzyko utraty danych w porównaniu do programów instalowanych na dysku. A lista dostępnych opcji konfiguracyjnych staje się coraz dłuższa i dłuższa.
 • Chyba największą zaletą jest stabilność. Z jednej strony serwis Fortissio działa na niezawodnym hostingu i w czasie wszystkich testów nie zdarzyło się, żeby usługi były niedostępne, a z drugiej – serwerowe usługi PROfit też mają uptime praktycznie równy 100%, co jest nie do przecenienia, kiedy w grę wchodzi handel aktywami z wyceną zmieniającą się w czasie rzeczywistym.

Niektórzy użytkownicy oczekują, że brokerzy będą tworzyli własne platformy handlowe. Abstrahując od tego, jakie są koszty takiego rozwiązania, nie przyniosłoby ono żadnych wymiernych korzyści. Zaimplementowanie sprawdzonego narzędzia o rozbudowanych możliwościach daje użytkownikom maksymalną elastyczność, a przy tym stanowi dodatkowy atut dla osób, które chcą zmienić brokera – jest spora szansa, że u poprzedniego też wykorzystywany był właśnie PROfit, więc przesiadka będzie zupełnie bezproblemowa.

Czego brakuje Fortissio do ideału? Opinia ekspercka

Fortissio jest znakomitą platformą: czytelną, konfigurowalną, bardzo stabilną i przede wszystkim podlegającą właściwym regulacjom. To bardzo ważne, bo ryzyko na handlu CFD i tak jest wysokie, fakt, że wpłacone pieniądze nie wyparują z konta, zapewnia niezbędne minimum komfortu. Być może pewnego liftingu wymagałby system kont handlowych – w obecnym kształcie można jedynie zgadywać, czy ktokolwiek korzysta z najwyższego poziomu. Daje on co prawda olbrzymie bonusy, ale wymagane zaangażowanie jest w praktyce raczej nierealne i należy potraktować taką strukturę raczej jako zabieg marketingowy.

W czasie korzystania z serwisu Fortissio nie napotyka się wąskich gardeł czy problematycznych etapów. Ponieważ nie ma tu konta demo, trzeba uczyć się „na żywym organizmie”, co łagodzi ochrona 5 pierwszych transakcji. Naszym zdaniem to trochę za mało dla użytkowników, dla których Fortissio będzie pierwszym brokerem, z którego zdecydują się korzystać, natomiast nadal taka konstrukcja daje bardziej realne warunki niż konto demo.

Już dziś widać, że Fortissio od debiutu się rozwija i widać, że to jest stopniowy rozwój, a nie nieskoordynowane skoki między różnymi koncepcjami, co należy ocenić na plus z tym zastrzeżeniem, że wciąż pozostają pewne niedociągnięcia czy to w formatowaniu, czy w tłumaczeniu komunikatów. Są to drobiazgi, które w najgorszym razie mogą zirytować traderów wyczulonych na szczegóły i na pewno nie przeszkadzają, jednak serwis, aby został uznany za idealny, musi być pozbawiony takich dość oczywistych usterek.

W naszym przekonaniu wiele opinii na temat Fortissio jest albo dość starych, albo nie do końca uczciwych, albo przynajmniej pochodzi od użytkowników, którzy nie zadali sobie trudu, żeby zrozumieć specyfikę handlu CFD. Warto zatem podkreślić, że choć jest to platforma przyjazna nowym użytkownikom, trzeba będzie wykazać się pewnym poziomem samodzielności – nie ma tu samouczków, nie ma słowników, więc niezbędne minimum to rozumieć, co się robi.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

1 komentarz

 • ! UWAGA UWAGA UWAGA UWAGA UWAGA UWAGA UWAGA UWAGA !

  – wpis dotyczy grupy Fortissio –
  [[ Informacja ze strony grupy:
  Fortissio jest marką Vie Finance A.E.P.E.Y. S.A., licencjonowane i regulowane przez HCMC (licencja nr 4/792 / 20.07.2017) i Generalny Rejestr Handlowy: 122000301000. 4, 28th Octovriou street, Maroussi 15124, Ateny, Grecja ]]

  A teraz przypomnienie:
  – Fortissio działa niby legalnie, jednak licencja obowiązuje jedynie na terenie Grecji.
  – na swojej stronie internetowej mają: „Oświadczenie o zrzeczeniu się odpowiedzialności i ostrzeżenie o ryzyku”
  – mogą i oszukują każdego kto wpadnie „w ich ręce”
  – setki albo i obecnie tysiące osób zostało oszukanych, od kwot po 250 zł, po dziesiątki i setki tysięcy zł!

  mają wiele stron internetowych, różne zakończenia, com, net, io, cc.

  Obecnie wykryto, a tym samym od razu spieszę z ujawnieniem, nowych domen:
  fortissio-invest.net
  fortissio-invest.com

  Czy kolejne kłamstwa, oszustwa, wyłudzenia będą też obowiązywać pod ww. stronami – nie wiem, nie znam też nikogo, kto taką wiedzę obecnie by posiadał. Jednak wiem, że do spraw prowadzonych przez różne prokuratury, informacja o nowych domenach, a tym samym, nowych możliwościach namierzenia tych oszustów, już wpłynęła.

  Przypominam, że ostatnią ich najpopularniejszą stroną była:
  dash.fortissio-invest.com

  Właścicielem domeny internetowej fortissio jest:
  Vie Finance A.E.P.E.Y. S.A.,
  a to jest ich strona internetowa:
  https://www.viefinance.eu/

  Tak, jak wspominało wiele osób. Zainteresowani wypłatą środków z tej platformy696 – 718 -446mogą skorzystać z numer kancearii. Mecensi prowadzą osoby poszkodowane. Działają dla nich i ich reprezentują. Zaś ci „pseudo brokerzy” nie znikną, nie ukryją się, są zatrudniani przez zarejestrowaną spółkę i kwestią czasu dla każdego jest, kiedy uda się środki odzyskać. Jeśli nie brokerzy, to sama spółka zostanie do tego zobligowana. 

Pozostaw komentarz