Pozostałe

Najpopularniejsze rodzaje kont bankowych

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl
Przechowywanie środków pieniężnych to jedno z podstawowych zadań banku. Instytucje finansowe oferują znacznie więcej – również lokaty, kredyty, obligacje skarbowe i wiele innych produktów. Rachunek bankowy dawniej służył tylko do bezpiecznego przechowywania środków, a także ewentualnie do ich pomnażania. Dzisiaj zakres możliwości jest znacznie szerszy, a rodzajów kont jest wiele w każdym banku.

Konta bankowe pozwalają zarządzać budżetem i dokonywać transakcji bezgotówkowych. Banki na bieżąco dopasowują ich ofertę do potrzeb różnych klientów – popularne są m.in. konta osobiste, oszczędnościowe, konto wielowalutowe itd. Do niedawna rachunek bankowy służył do przechowywania pieniędzy i ich pomnażania, obecnie może on pełnić także wiele innych funkcji dodatkowo. Poniżej wymieniamy te najpopularniejsze.

Najpopularniejsze rodzaje kont bankowych

Wśród najczęściej obecnie oferowanych kont bankowych warto wymienić następujące:

– konto osobiste,

– konto oszczędnościowe,

– konto firmowe,

– konto wielowalutowe, konto walutowe,

– konto młodzieżowe, konto studenckie.

Konto osobiste. Rachunek osobisty dedykowany jest – jak wskazuje nazwa – osobom fizycznym. To najczęściej wybierany rodzaj konta, służy do gromadzenia środków, np. pensji, renty oraz opłacania rachunków czy robienia zakupów itd. Wyjątkiem są dochody z działalności gospodarczej, wtedy odpowiednie konto to konto biznesowe. Nie służy ono jednak do zarabiania czy oszczędzania – nie jest oprocentowane, ale też opłaty za jego obsługę są niskie lub w ogóle ich brak. Zwykle można też obsługiwać je online lub z poziomu aplikacji mobilnej oraz za pomocą karty do płatności bezgotówkowych.

Konto firmowe (biznesowe). Osoby posiadające działalność gospodarczą oraz spółki prawa handlowego zwykle decydują się na konto firmowe, na które wpływają środki z tytułu prowadzonej działalności. Nie zawsze jest ono konieczne – przedsiębiorca musi je założyć, jeśli prowadzi rozliczenia z innym przedsiębiorcą, a wartość tych transakcji przekracza 15 tysięcy złotych. Warto jednak się nad nim zastanowić, bo firmowe konto ułatwia prowadzenie księgowości, daje czytelny wgląd w strukturę przychodów i wydatków, pozwala też na precyzyjne oddzielenie domowego budżetu od finansów firmy.

Konto wielowalutowe / walutowe. Umożliwia wygodne płacenie w kilku walutach bez dodatkowych kosztów przewalutowania oraz opłat za jego prowadzenie – można zdecydować się m.in. na konto walutowe EUR, USD, GBP, SEK itd. To dobry wybór dla osób dużo podróżujących za granicę – służbowo lub turystycznie – czy robiących często zakupy na zagranicznych serwisach. Decydują się na nie zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Pierwsza grupa to zwykle osoby spłacające kredyt w walucie obcej.

Konto oszczędnościowe. Przeznaczone dla klientów indywidualnych w celu pomnażania gromadzonych środków, ale pozwalające na wypłacenie ich w dowolnym momencie – łączy zatem cechy konta osobistego i lokaty, gdyż środki są na nim oprocentowane. Zwykle do otwarcia konta oszczędnościowego trzeba też posiadać w tym samym banku konto osobiste.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz