Pozostałe

Zasiłek rodzinny w Niemczech – jak zdobyć Kindergeld?

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Zasiłek rodzinny przyznawany rodzicom to w wielu krajach podstawowa forma pomocy w utrzymaniu i zapewnieniu odpowiedniej edukacji najmłodszym. Nie inaczej jest w Niemczech, gdzie Kindergeld przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło jeszcze 18. roku życia. Dowiedz się, jak funkcjonuje to świadczenie w Niemczech i jak z niego skorzystać. Od 1 Stycznia 2021 roku nastąpiły zmiany w zasiłku rodzinnym w Niemczech i przeznaczony został na ten cel rekordowy budżet – warto więc zainteresować się sprawą i skorzystać z możliwości.

Kto może uzyskać Kindergeld?

Wyłącznie osoby podlegające nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu mają prawo do składania wniosku o zasiłek Kindergeld. Aby spełniać to kryterium, jeden z rodziców musi pracować na terenie Niemiec przynajmniej 183 dni w ciągu roku podatkowym albo 90% jego dochodu światowego będzie pochodzić z tego kraju. Możesz starać się o zasiłek rodzinny Kindergeld za każde swoje dziecko, które nie uzyskało jeszcze pełnoletności. Wypłacany jest on w celu zapewnienia odpowiednich warunków materialnych do wychowywania dzieci.

Jeżeli chcesz otrzymać zasiłek, należy spełnić jeszcze jeden niezbędny warunek – trzeba być zameldowanym razem z dzieckiem w jednym mieszkaniu/domu. Dotyczy to jednego z dwojga rodziców, przez co istnieje szansa na uzyskanie Kindergeld na dziecko w Polsce. Familienkasse decyzję o przyznaniu świadczenia za granicę będzie rozpatrywać indywidualnie, dokładnie analizując konkretny przypadek i biorąc pod uwagę wiele czynników. Jeżeli na dziecko zostało przyznane już inne świadczenie w naszym kraju, wysokość Kindergeld zostanie zmniejszona o tyle, ile wynosi zasiłek w Polsce, który przysługuje dziecku.

Zasiłek Kindergeld – ile wynosi?

To ile otrzymasz pieniędzy z racji zasiłku, jest ustalone odgórnie i nie ma tu wpływu Twoja sytuacja materialna ani wysokość dochodów. Każdy rodzic, który udokumentuje, że należy mu się zasiłek, otrzyma taką samą miesięczną kwotę. Jest ona ustalana w budżecie przed rozpoczęciem każdego roku podatkowego.

Kindergeld Niemcy – w 2022 roku wynosi na miesiąc:

  • 219 euro w przypadku pierwszego i drugiego dziecka,
  • 225 euro w przypadku trzeciego dziecko,
  • 250 euro na kolejne dzieci.

Czy na pełnoletnie dziecko przysługuje Kindergeld?

Jeżeli dziecko skończy 18 lat, nie oznacza to, że automatycznie tracimy szansę na dalsze pobieranie Kindergeld, Niemieckie przepisy przewidują wiele sytuacji, w których wciąż będziesz mógł pobierać świadczenie.

Jeżeli dziecko będzie już pełnoletnie, a dalej będzie się uczyło, to możliwość pobierania zasiłku zostanie przedłużona do momentu, aż nie skończy ono 25 lat. Istnieje także możliwość pobierania Kindergeld na dziecko, które nie ukończyło jeszcze 21 lat – kiedy jest bezrobotne lub osiąga dochody nieprzekraczające 8 tysięcy euro na rok.

Gdzie złożyć wniosek o Kindergeld?

Rozpatrywaniem wniosków o Kindergeld zajmuje się Familienkasse, czyli Niemiecka Kasa Świadczeń Rodzinnych. To tam należy złożyć odpowiedni wniosek z załączonymi dokumentami. Czas oczekiwania na przyznanie zasiłku zależny jest od kilku czynników i może trwać od kilku do nawet 12 miesięcy.

Jeżeli pracujesz w Niemczech i chcesz starać się o uzyskanie Kindergeld zgłoś się do biura podatkowego Holandia.org. Pomożemy Ci w załatwieniu wszystkich formalności i przeprowadzimy sprawę kompleksowo od początku do końca. Czekają Cię także sprawy rozliczenia z Finanzamt dotyczące podatku dochodowego. W naszej firmie znajdziesz wspaniałych specjalistów doskonale znających temat. Rozliczenie podatku Niemcy – skontaktuj się z nami i uzyskaj korzystny zwrot.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz