Pozostałe

Strategia DCA w kryptowalutach – na czym polega?

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Wielu początkujących inwestorów na rynkach krypto zastanawia się, jaka strategia będzie dla nich najskuteczniejsza i w długiej perspektywie ma szansę na przyniesienie zysków. W tym artykule przedstawimy podstawowe informacje na temat strategii DCA, która przez wielu doświadczonych osób na rynku uznawana jest za jedną z najlepszych.

Czym jest strategia DCA?

Zacznijmy od tego, że w tym artykule nie odpowiemy na pytanie, czy warto inwestować w kryptowaluty czy tego jak kupić Bitcoina? Zakładamy, że na te pytania każda nowa osoba jest w stanie sobie odpowiedzieć sama, natomiast jeśli już podejmiesz decyzję – warto poznać tytułowe DCA. Jest to skrót od ang. Dollar cost averaging – strategii inwestycyjnej, która zakłada uśrednianie ceny zakupu danej kryptowaluty (dla ułatwienia w tym artykule posłużymy się Bitcoinem).

Strategia DCA zakłada, że na rynek wchodzimy regularnie, małymi kwotami. W ten sposób korzystamy z dużej zmienności, jaka cechuje rynek kryptowalut. Załóżmy, że chcesz zainwestować 10.000zł. Zamiast decydować się na jednorazowy zakup Bitcoina za tą kwotę możesz rozłożyć zakupy np. na 10 tygodni.

Jakie są zalety strategii DCA?

Każdy, kto spędził trochę czasu na dowolnym rynku wie, że nie da się w 100% trafić górek lub dołków cenowych. Próba zrealizowania takiej strategii jest jednym z podstawowych błędów, który popełniają osoby początkujące. Ilość osób, które 11.10.2021 sprzedały Bitcoina podczas jego ATH na poziomie $68744 jest marginalna, waha się w okolicy błędu statystycznego!

W drugą stronę – osoby, które kupowały BTC w okolicach $3000 również jest znikoma.

Podstawową zaletą strategii DCA jest to, że trzymając się jej założeń unikasz sytuacji, w której kupujesz BTC za 100% kapitału na wyższym pułapie cenowym. Dodatkowo unikasz tutaj także wahań rynkowych – założeniem DCA jest jej realizacja bez względu na to, czy mamy obecnie hossę, czy bessę. Choć nie ma się co oszukiwać – strategię DCA zakupu kryptowalut najlepiej realizować podczas rynku niedźwiedzia.

Dlaczego piszemy o strategii zakupu DCA? Ponieważ uśrednianie należy również stosować w przypadku realizacji zysków. Oczywiście, w ten sposób możemy nieco zmniejszyć nasz zysk w krótkim terminie, natomiast doświadczenie wielu inwestorów pokazuje, że uśrednianie ceny sprzedaży jest dużo skuteczniejsze niż sprzedaż przy ustalonych wcześniej pułapach cenowych.

Ile można zarobić na DCA?

W internecie możemy znaleźć wiele kalkulatorów DCA. Przyjmijmy jednak proste założenie:

Okres inwestycji: 01.2020-04.2022

Założenia inwestycji: kupujemy BTC za $10 dziennie

Wydane środki: $7310

Zysk: $22 965

Zwrot z inwestycji: 214%

Czy zatem warto stosować strategię DCA w swoich inwestycjach? Na to pytanie każdy inwestor musi sobie odpowiedzieć sam. Zdecydowaną zaletą strategii DCA jest ograniczanie ryzyka – dla dobrze przygotowanej strategii DCA zarówno spadki, jak i wzrosty są powodem do radości dla inwestora. Podczas spadków zmniejszasz średni koszt zakupu swojej kryptowaluty, natomiast podczas wzrostów uśredniasz swój zysk.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz