Pozostałe

Jaką walutę zabrać do Peru

Zamieszczono przez Marcin

Od kilkunastu lat, Peru stało się krajem, do którego coraz więcej osób wybiera się na urlop. Jest oczywiście wiele powodów, dla których chcemy właśnie w tym kraju odpocząć i nabrać sił do nauki czy pracy. Jest tam wiele turystycznych atrakcji, z których najpopularniejsze są chyba najlepiej zachowane miasto Inków Machu Picchu czy jezioro Titicaca. Oczywiście do takiej wycieczki do Peru, musimy się odpowiednio przygotować. A jednym z etapów przygotować, powinno być zaopatrzenie się w odpowiednią walutę. Poniżej postaramy się powiedzieć nieco więcej o walucie z którą spotkamy się w Peru.

Od 1991 roku obowiązującą w Peru walutą jest sol (międzynarodowy symbol PEN). Waluta ta zastąpiła inti, która była środkiem płatniczym wcześniej. 1 sol dzieli się na 100 centymów. W obiegu możemy znaleźć monety o nominałach 1, 5, 10, 20, 50 centymów a także 1, 2 i 5 soli. Natomiast jeśli chodzi o banknoty to w obiegu znajdziemy te o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 soli. Na wspomnianych banknotach znajdują się postacie znanych w Peru historycznych postaci.

Jeśli chcemy przed wyjazdem zaopatrzyć się w miejscową walutę, możemy mieć z tym spory problem. Albowiem krajowe kantory, a zwłaszcza kantory internetowe nie mają jej w swojej ofercie. Można je znaleźć w niektórych kantorach, jednakże kurs jej wymiany nie będzie zbyt korzystny. Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup dolarów amerykańskich lub EURO i wymiana ich w miejscowych kantorach lub bankach. Co więcej, jeśli w naszym portfelu będą znajdowały się dolary amerykańskie często zapłacimy nimi w punktach gastronomicznych czy usługowych bez wymiany na miejscową walutę.

Oczywiście do Peru możemy pojechać nie żadnej gotówki. Bez problemy znajdziemy w tym kraju bankomaty (zwłaszcza w miastach), w których możemy wybrać miejscową gotówkę. Musimy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie nie będzie dla nas korzystne. Zapłacimy bowiem prowizję za przewalutowanie, co znacznie zwiększy koszt transakcji. Podobnie będzie w przypadku dokonywania płatności za pośrednictwem karty kredytowej czy debetowej. Karty te są powszechnie akceptowane i nie powinniśmy mieć problemu z ich używaniem.

Wyjazd do Peru może być doskonale spędzonym czasem dla każdego z nas. Dlatego jeśli więc mamy możliwość wyjazdu do tego kraju, skorzystajmy z niego a na pewno będziemy z takiego urlopu zadowoleni.

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz