Gospodarka

Jak rozpoznać fałszywe banknoty EURO

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Polacy coraz częściej mają styczność z banknotami EURO. A wszystko przez „otwarte granice” dzięki którym możemy praktycznie bez przeszkód poruszać się po europejskich krajach. Jeździmy więc poza Polskę na wakacje, czy prowadzimy interesy z zagranicznymi kontrahentami. Jednakże z racji tego, że nie mamy na co dzień kontaktu z banknotami EURO, nie do końca wiemy jak one wyglądają. W związku z tym, istnieje duże prawdopodobieństwo, że gdy ktoś będzie chciał nam „wręczyć” fałszywy banknot, nawet tego nie zauważymy. Poniżej przedstawimy najłatwiejsze sposoby na sprawdzenie autentyczności banknotów EURO.

Jak twierdzą specjaliści, banknoty EURO są jednymi z najlepiej zabezpieczonymi banknotami na Świecie. Albowiem jest na nich kilkanaście zabezpieczeń, które mają utrudnić życie fałszerzom. Gdy znamy te zabezpieczenia, bez problemu stwierdzimy czy banknot który trzymamy w ręce jest fałszywy czy prawdziwy.

Pierwszym elementem przy badaniu banknotów EURO jest ich papier. Ponieważ jest on zrobiony z czystych włókien bawełny, jest sztywny i szeleszczący. Jeżeli banknot będzie wiotki czy woskowaty, od razu powinno to zwrócić naszą uwagę. Na awersie banknotów znajdują się też wypukłe elementy. Spokojnie możemy je wyczuć pod opuszkami palców. Ponadto na niektórych nominałach znajdują się dodatkowe oznaczenia, które w założeniu mają pomagać osobom niewidomym i niedowidzącym, ale są też ich dodatkowym zabezpieczeniem.

Kolejnym elementem badania autentyczności banknotu jest przyglądanie mu się pod światło. W górnym rogu banknotu, powinniśmy zobaczyć nieregularne znaki, które łączą się w cyfrę oznaczającą jego nominał. Dzięki różnej grubości papieru z którego wykonane są banknoty, uzyskany został efekt znaku wodnego. Najlepiej widać je na oznaczeniu nominału. W papier banknotu, wpuszczona jest także nitka zabezpieczająca. Gdy na nią patrzymy pod światło, wygląda ona jak ciemna linia, na której zobaczymy napisy „EURO” oraz nominał banknotu. Na hologramie z kolei możemy dostrzec mikroskopijne otworki, które układają się symbol EURO, a na krawędzi banknotu widać także oznaczenie nominału i słowo EURO.

Na banknoty powinniśmy także popatrzeć pod kątem. Gdy to zrobimy, zauważymy, że motyw na hologramie zmienia się. Będzie to na przemian nominał i symbol EUR.  Na rewersie banknotu będziemy widzieć złocisty pasek, na którym znajduje się symbol EUR i nominał. Gdy popatrzymy pod kątem na hologram, ukaże się nam na przemian nominał oraz brama lub okno. W ich tle znajdują się tęczowe kręgi, które rozchodzą się od środka ku brzegom hologramu.

Dodatkowym zabezpieczeniem na banknotach jest mikrodruk. Jest on widoczny np. wewnątrz greckich liter z napisu EURO. Ponadto banknoty mają specjalne zabezpieczenia, gdy popatrzymy na nie w świetle ultrafioletowym. Zauważymy wtedy czerwone, niebieskie i zielone nitki zatopione w papierze, zauważymy że flaga UE jest zielona i gwiazdki wokół niej pomarańczowe, podpis prezesa EBC zmienia się na kolor zielony, gwiazdy i kółeczka na przedniej stronie banknotu świecą się, a na odwrotnej stronie most, mapa i nominał zmienia się na kolor żółty.

Chociaż banknoty EURO są dobrze zabezpieczone, to jednak warto się im dobrze przyjrzeć, gdyż nigdy nie wiadomo na sto procent, czy czasami nie mamy do czynienia z „fałszywką”. Dzięki temu unikniemy wielu kłopotów, a także i niepotrzebnych kosztów.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz