Wymiana walut

Wielowalutowe karty wirtualne

Zamieszczono przez Marcin

Coraz więcej banków oferuje nam karty wielowalutowe. To właśnie dzięki nim, może w szybszy a przede wszystkim tańszy sposób płacić za transakcje dokonywane w obcych walutach. Kartami takimi posługujemy się identycznie jak zwykłymi „debetówkami” lub kartami kredytowymi. Ale na rynku możemy też znaleźć coś ekstra. Są to wielowalutowe karty wirtualne.

Na początek wyjaśnijmy sobie czym jest karta wirtualna. Otóż jest to rodzaj karty płatniczej, który ma zapis tylko w systemie komputerowym. Nie ma ona postaci fizycznej. Może służyć tylko i wyłącznie do płatności elektronicznych. A więc nie wybierzemy za jej pomocą pieniędzy w bankomacie i nie zapłacimy w sklepie stacjonarnych. Jak każda karta płatnicza, ma ona swój numer, datę ważności czy kod CVC2/CVV2. Aby z niej korzystać, musimy ją najpierw „zasilić”. Albowiem nie jest ona przypisana do żadnego rachunku. Działa więc ona podobnie jak karty przedpłacone.

Wirtualne karty są oferowane przez wiele banków. Ich uzyskanie jest bardzo proste i zwykle wymaga to kilkunastu minut, by już się nią posługiwać. Ale na rynku możemy także spotkać wirtualne karty wielowalutowe. Działają one w identyczny sposób jak karty obsługujące złotówki, ale pozwalają na dokonywanie płatności w obcych walutach. Jest to szczególnie wygodne, jeśli dokonujemy zakupów w zagranicznych sklepach internetowych.

Jakie są zalety takich kart? Na pewno najważniejsze są niskie koszty związane z przewalutowaniem. Gdybyśmy korzystali z naszych zwykłych kart, koszty naszych zakupów były by znacznie wyższe. Kolejnym atutem naszej karty jest bezpieczeństwo. Po pierwsze bardzo trudno jest ją ukraść lub zgubić – nie ma bowiem jej fizycznej postaci. A nawet jeśli ktoś wszedł by w jej posiadanie, stracimy tylko pieniądze, które znajdują się na rachunku do niej przypisanym. Złodziej nie ma możliwości „dostania” się do naszego podstawowego konta, gdyż wirtualna karta wielowalutowa nie jest do niego przypisana. Możemy przed dokonaniem transakcji wpłacić pieniądze „na kartę” i dokonać zakupu. Dzięki temu, nasze pieniądze są bezpieczne. Co więcej, wiele osób używa karty tylko do jednej transakcji. Po jej dokonaniu prosi o jej zlikwidowanie. A jeśli chce wykonać kolejną, prosi o stworzenie kolejne karty.

Oczywiście karta taka ma też swoje wady. Jedną z nich jest konieczność przelewania na nią pieniędzy (dla innych może to być zaleta – bezpieczeństwo). Aby z niej skorzystać, będziemy musieli się zalogować do sieci internetowej, gdyż raczej nikt z nas nie będzie pamiętał jej numeru czy daty ważności. Dla niektórych może to znowu być jakaś niedogodność. Możliwe że za korzystanie z karty bank lub firma która ją wydała będzie pobierać opłaty.

Obecnie najbardziej popularne wielowalutowe karty wirtualne są te wydawane przez Revolut. W niedalekiej przyszłości ich wydanie planuje także Cinkciarz.pl.

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz