Gospodarka

Czy politycy wpływają na kursy walut?

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Kursy walut jest niezwykle trudno określić. Po prostu wpływa na nie bardzo dużo czynników, na które często nie mamy żadnego wpływu. Mówimy tu czynnikach makroekonomicznych czy nawet geograficznych. Ale nie możemy też zapominać, że o kursach walut może zadecydować polityka. Co więcej, nawet wypowiedzi poszczególnych polityków mogą sprawić, że kurs danej waluty „zanurkuje” szybko w dół lub też wzniesie się na wyżyny.

Biznesmeni i inwestorzy z całego świata, bardzo uważnie przysłuchują się tym, co mówią w danym kraju znaczący politycy. Dlaczego? Bo w poszczególnych wypowiedziach można wychwycić jaka będzie polityka danego kraju. Mówimy tu zwłaszcza o sytuacjach, gdy wypowiedzi dotyczą spraw gospodarczych. Oczywiście im coś ważniejszego dzieje się w danym kraju, tym bardziej może to wpłynąć na wysokość kursów walut. Dla przykładu, jeżeli do dymisji poda się Premier wraz ze swoim Rządem, to będzie miało o wiele większy wpływ, niż dymisja jednego z v-ce Ministrów w tym Rządzie. Kury mogą się zmieniać gdy politycy będą podnosić lub obniżać podatki, wprowadzać lub ograniczać sankcję w stosunku do jakiegoś kraju itp. Muszą też oni bardzo uważać na słowa, które wypowiadają. Czasami nawet gdy powiedzą coś w nerwach i bez dokładnej wiedzy, inwestorzy mogą to odczytać „po swojemu” i kursy mogą się diametralnie zmienić. Doskonałym przykładem na to może być wypowiedź z dnia 6 lipca 2001 roku. Wtedy to Leszek Miller stwierdził, Polska stoi na krawędzi kryzysu finansowego. Na skutki tej wypowiedzi nie trzeba było długo czekać. W ciągu 5 minut dolar zyskał do złotówki 5%. Długo trwało, zanim złotówka umocniła się do dolara i wszystko wróciło na „normalne tory”.

To tylko jeden z przykładów, mówiący, że polityka jest ściśle powiązana z kursem walutowym. Dlatego powinni się nią interesować osoby, które inwestują w waluty, gdyż może to pomóc im w uzyskaniu lepszych zysków.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz