Pozostałe

Gdzie przed wyjazdem zagranicę wymienić walute

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Wyjeżdżając na urlop lub na podróż służbową, często zastanawiamy się, w jaki sposób najlepiej wymienić polską walutę na walutę kraju, do którego zmierzamy. Kiedyś nie mieliśmy wyboru, a do dyspozycji pozostawał nam jedynie kantor stacjonarny, gdzie nie mieliśmy żadnego wpływu na kurs, które niejednokrotnie był mocno zawyżony. Obecnie jednak, w czasach dużej digitalizacji, również rynku walutowego mamy szerokie pole do wyboru w kwestii wymiany waluty. Oczywiście obecnie waluta „twarda” w postaci gotówki nie jest już tak bardzo wymagana w przypadku wyjazdu za granicę (wypieranie jej kartami wielowalutowymi typu Revolut, Monese), jednak lokalne pieniądze mogą się przydać w nagłych przypadkach – np. przy potrzebie skorzystania z autopomocy w przypadku awarii auta, czy pilnym wynajęciu noclegu w kwaterach prywatnych.

Kantor stacjonarny

Kantory stacjonarne nadal pozostają jednym z najpopularniejszych sposobów na wymianę waluty. W każdym większym mieście do dyspozycji mamy kilka placówek, które oferują wymianę zarówno sprzedaż, jak i skup najpopularniejszych obcych walut jak Euro, Dolary czy Funty. Właśnie tutaj pojawia się największy problem. Często udając się do kraju spoza Unii Europejskiej, nie jesteśmy w stanie za pośrednictwem kantorów stacjonarnych zakupić interesującej nas waluty. Dlatego kantory stacjonarne są dobrym pomysłem w momencie, gdy wybieramy popularny kierunek podróży.

Bank

Każdy bank ma w swojej ofercie usługę wymiany waluty polskiej na walutę obcą. Jednak jest to jeden z najdroższych sposobów na zakup dewizy. Oprócz referencyjnego kursu walutowego dyktowanego przez NBP, banki dodają swoją prowizję za taką wymianę. To sprawia, iż wymiana walutowa jest niekorzystna. Zaletą korzystania z banków jest jednak możliwość bezpośredniego otwarcia konta walutowego oraz wpłacenia obcej waluty na to konto, a następnie dysponować swoimi środkami za granicą z konta walutowego. Daje nam to bezpieczeństwo przed nieszczęśliwymi wypadkami jak kradzież portfela lub zaginięcie gotówki.

Kantor internetowy

Kantory internetowe są obecnie najlepszym sposobem na wymianę waluty. Kurs walutowy oferowany przez kantor internetowy jest nieporównywalnie atrakcyjniejszy niż w przypadku kantorów stacjonarnych. Dodatkową zaletą jest możliwość wymiany nawet najbardziej egzotycznych walut świata. Transakcje przebiegają szybko, i co najważniejsze – bardzo bezpiecznie.

Artykuł powstał we współpracy z firmą laweta Hamburg, pomagającą Polakom (i nie tylko) w przypadku awarii auta na europejskich drogach – w Niemczech (np. Hamburg), Belgii, czy Holandii. Firma świadczy również usługi auto pomocy na terenie Polski.

 

5/5 - (3 votes)

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz