Pozostałe

Gdzie wymienić walutę na wakacje?

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Coraz więcej z nas regularnie wyjeżdża za granicę na wakacje. W takich sytuacjach musimy być zaopatrzeni w lokalną walutę. Jednak wymiana waluty może nam się wydać skomplikowana – w rożnych punktach wymiany waluty spotkamy się z różnymi cenami. Dodatkowo oprócz kantorów stacjonarnych możemy spotkać się również z kantorami internetowymi, które zyskują coraz większą popularność. Zatem gdzie wymienić walutę na wakacje?

Kantor stacjonarny

Jedną z najbardziej oczywistych i często wykorzystywanych metod na pozyskanie obcej waluty, jest skorzystanie z kantoru. Musimy jednak pamiętać, że ceny w poszczególnych kantorach różnią się. Powinniśmy pomyśleć o wymianie waluty z odpowiednim wyprzedzeniem, by móc wybrać miejsce z korzystną dla nas ofertą. Nie powinniśmy zostawiać tego na ostatnią chwile i korzystać z kantorów w miejscach o dużym natężeniu turystów, jak lotniska czy hotele – tam ceny poszczególnych walut mogą być dla nas mniej korzystne. Najczęściej najlepszą dla nas opcją będzie wymiana waluty na tą, która obowiązuje w kraju, do którego zmierzamy, w Polsce, gdyż ceny waluty za granicą mogą być wyższe. Wyjątek stanowią kraje, z których nie możemy wywozić rodzimej waluty, na przykład popularny wśród wakacyjnych turystów Egipt. W tym przypadku w Polsce powinniśmy wymienić złotówki na euro lub dolary, a kolejnej wymiany na lokalną walutę dokonamy już na miejscu. Posiadanie przy sobie gotówki w euro lub dolarach może być konieczne również ze względu na opłaty, które są pobierane w tych walutach, takie jak opłata klimatyczna w Turcji czy oplata za wizę w Egipcie.

Kantor Internetowe

Kantory internetowe działają tak samo jak kantory stacjonarne, z tą różnicą, że pieniądze, które chcemy zamienić na obca walutę, przelewamy na określone konto kantoru a następnie, po dłuższym lub krótszym czasie, otrzymujemy kwotę w wybranej walucie na swoje konto. Kantory internetowe najczęściej mają atrakcyjniejsze oferty, dlatego też często korzystają z nich osoby pracujące za granicą lub spłacające kredyty w obcej walucie – wymieniając regularnie większe kwoty, dzięki internetowym kantorom można sporo oszczędzić. Ponadto porównanie cen walut w poszczególnych kantorach online jest znacznie łatwiejsze niż odwiedzanie w tym celu placówek stacjonarnych.

Płatność kartą płatniczą lub wypłaty z lokalnych bankomatów

Udając się za granicę możemy również korzystać z płatności kartą płatniczą lub wypłacić pieniądze z lokalnego bankomatu. W przypadku bankomatów cena obcej waluty najczęściej jest określana na podstawie aktualnego kursu NBP. Korzystając z bankomatów musimy pamiętać o prowizji za transakcję, która zwykle będzie każdorazowo naliczana za wypłatę gotówki. W przypadku płatności kartą również powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, że część banków może naliczać za to prowizję. Kwota, która zostanie nam odjęta z konta, najczęściej jest obliczana na podstawie kursu banku, z którego karty płatniczej korzystamy.

Mamy zatem kilka możliwości i miejsc, gdzie możemy wymienić walutę na wakacje. Warto zaplanować to wcześniej by mieć możliwość wybrania oferty, która będzie dla nas najatrakcyjniejsza. Może się okazać, że waluta kraju, do którego jedziemy jest dość droga i po wymianie zostanie nam mało środków na wydatki. Rozwiązaniem mogą być pożyczki przez Internet. Wzięcie pożyczki przez Internet na wakacyjny wyjazd nie jest trudne i zwykle zajmuje chwilę. Dzięki możliwości spłaty w ratach, pożyczki przez Internet nie powinny być dużym obciążeniem dla naszego domowego budżetu a dzięki nim będziemy spokojniejsi o to, czy wystarczy nam gotówki na zwykle niemałe wakacyjne wydatki.

5/5 - (1 vote)

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

1 komentarz

Pozostaw komentarz