Kryptowaluty

Czy kiedykolwiek dowiemy się, kim jest Satoshi Nakamoto czyli twórca bitcoina?

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Kryptowaluta Bitcoin bije dzisiaj rekordy popularności. Ludzie kupują ją by płacić nią za transakcje, ale przede wszystkim, by po jakimś czasie sprzedać ją z zyskiem. Albowiem już od jakiegoś czasu, jej wartość systematycznie rośnie i nie wiadomo kiedy wzrost ten się zatrzyma. Jednakże nie mniejszą ciekawość od samej waluty, wzbudza jej twórca, znany jako Satoshi Nakamoto. Do dzisiaj nie wiadomo, czy jest to jedna osoba, czy też może grupa ludzi, co jeszcze bardziej „podbija” temat Bitcoina.

Satoshi Nakamoto po raz pierwszy zaczął pisać na temat Bitcoina w 2008 roku. Wtedy to zapowiedział rozpoczęcie prac nad wirtualną walutą. W 2009 roku, wypuszczona została pierwsza wersja oprogramowania – klienta bitcoin. Od roku 2010 powoli jego aktywność na forach zaczęła zanikać i dzisiaj nie można jego nowych wpisów nigdzie znaleźć. Kim więc jest twórca Bitcoina? Teorii na ten temat jest bardzo dużo.

Na pierwszy rzut oka, a raczej rzut oka na nazwisko, wszystko wskazuje na to, że jest on Japończykiem. Jednakże jak pokazują przeprowadzone śledztwa, jest to mało prawdopodobne. Joshua Davies z magazynu The New Yorker stwierdził, że tworca Bitcoina w rzeczywistości to Michael Clear czyli absolwent kryptografii. Drugi na jego liści to Vili Lehdonvirt – fiński socjolog i twórca gier komputerowych. Swoje wnioski „podparł” on badaniami, związanymi z używaniem specyficznych zwrotów lingwistycznych. Niestety obydwaj Panowie zaprzeczyli, że to oni stworzyli Bitcoina.

Z kolei Adam Penenberg z Fastcompany twierdzi, że Nakamoto to w rzeczywistości trzy osoby: Vladimir Oksman, Charles Bry i Neal King. Podobnie jak w przypadku wcześniej podawanych przykładów, badacz brał pod uwagę zwroty lingwistyczne. Jak twórców Bitcoina wskazywano również fińskiego programistę, Matii Malami, Jed McCaleb czyli twórca eDonkey, czy też Donald O’Mahony i Michael Peirce czyli twórcy pracy o cyfrowych płatnościach.

Dosyć poważnym kandydatem na „bycie” Sathosi Nakmaoto był też Węgier Nick Szabo. Albowiem on także prowadził pracę nad stworzeniem kryptowaluty i jego założenia w wielu miejscach zgadzają się z tym, co później opublikował Nakamoto. Jednakże Szabo nie przyznaje się do stworzenia Bitcoina, a nie ma dowodów, że to rzeczywiście on.

W roku 2013 Świat obiegła informacja, że twórca Bitcoina sam się ujawnił. To stworzenia tej kryptowaluty, przyznał się Australijczyk Craig Wright. Jego wyjaśnienia były dosyć wiarygodne, a ponadto już wcześniej znajdował się on na liście „podejrzanych”. Jednakże jego „dowody” po jakimś czasie zostały obalone, a Nakamoto, dalej pozostaje nieznany.

Na pewno wiemy, że twórca Bitcoina prawdopodobnie jest bardzo bogaty. Albowiem gdy zaczęły pojawiać się Bitcoiny, „wykopywał” on ich bardzo dużo, a w jego portfelu, prawdopodobnie znajduje się kryptowaluta o wartości przekraczającej 100 mln dolarów. Czy jest to prawda – nie wiadomo. Nie wiadomo też, czy kiedykolwiek dowiemy się, kto naprawdę stworzył Bitcoina.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

1 komentarz

  • Ciekawedlaczego nie chce ten cały Satoshi przyznać sie, że to on stworzył bitcoina. Przecież byłby teraz wychwalany przez wszystkich tych, którzy go kupili.

Pozostaw komentarz