Pozostałe

Jaką walutę zabrać do Omanu

Zamieszczono przez Marcin

Egzotyczne podróże stają się w naszym kraju coraz bardziej popularne. Na miejsce w którym spędzimy urlop, coraz częściej wybieramy miejsca, o których wiele ludzi nawet nie słyszało. Doskonałym przykładem może być tu Oman, do którego na urlopowy wypoczynek wybiera się coraz więcej osób.

Decydując się do wyjazd do Omanu, z całą pewnością musimy się w odpowiedni sposób przygotować. Jednym z etapów tych przygotowań jest zaopatrzenie się w walutę, dzięki której będziemy płacić za zakupy czy obiad w restauracji.

W Omanie walutą obowiązującą jest rial omański (OMR). Dzieli się on na 1000 baisa. W obiegu możemy spotkać monety o nominałach 5, 10, 25, 50 baisa, a także banknoty o nominałach 100 i 200 baisa oraz 0.5, 1, 5, 10, 20 i 50 riali. Jak łatwo się domyśleć, w polskich kantorach bardzo trudno spotkać walutę obowiązującą w Omanie. A jeśli już ją znajdziemy, to kurs wymiany walut jest bardzo niekorzystny. Dlatego też, najlepszym rozwiązaniem jest wymiana złotówek na EURO lub dolary amerykańskie i zakup riali na miejscu. Tym bardziej, że taka transakcja nie jest żadnym problemem. Możemy ją wykonać w bankach lub kantorach, znajdujących się w każdym większym mieście. Wymiana jest bezpieczna, chociaż musimy pamiętać, że gdybyśmy wymieniali dużą ilość gotówki na lotnisku, możemy zapłacić prowizję w wysokości 2% od transakcji.

W miastach bez problemu możemy korzystać z kart debetowych lub kredytowych. Możemy wybierać za ich pomocą pieniądze z bankomatów czy też płacić w terminalach płatniczych. Jednakże musimy pamiętać, że jeśli karty są wystawiane przez polskie banki, będziemy ponosić spore koszty związane z przewalutowaniem. Gdy wyjedziemy na prowincję, w naszym portfelu powinna znajdować się gotówka, którzy możemy mieć problemy ze znalezieniem bankomatu czy terminalu płatniczego. Oczywiście może się zdarzyć, że w punktach handlowych czy gastronomicznych będziemy mogli zapłacić EURO lub dolarami, ale znowu kurs takiej wymiany nie będzie dla nas zbyt korzystny.

Na koniec zastanówmy się, gdzie przed urlopem kupić EURO lub dolary amerykańskie. Mamy na to kilka sposobów. Jednakże najlepsze wydają się tu kantory internetowe. Ich kursy są po prostu najlepsze, więc na urlopie będziemy mieli do dyspozycji więcej pieniędzy. Ponadto transakcja nie jest zbyt skomplikowana, jest bezpieczna i bardzo szybka.

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz