Z całą pewnością twórcy sieci internetowej nawet nie zdawali sobie sprawy z tego, jak bardzo zrewolucjonizują oni życie wszystkich ludzi. Możliwe że spodziewali się oni, że ludzie będą mogli za pomocą Internetu porozumiewać się, czy też zdobywać nowe wiadomości. Jednakże o wielu aspektach naszego życia, które Internet zmienił jego twórcy nawet nie myśleli. Jedną z takich dziedzin życia są finanse. Dzisiaj przez Internet możemy założyć lokatę, złożyć wniosek o kredyt czy otworzyć konto w banku. Ale online możemy także kupować i sprzedawać waluty. Jest to o wiele bardziej opłacalne niż w kantorach stacjonarnych i bankach, gdyż kursy w sieci są o wiele bardziej korzystne.
Sposoby wymiany waluty w Internecie
Sieć internetowa daje nam dwie możliwości wymiany waluty. Pierwszym są kantory internetowe. Zasadami funkcjonowania nie różnią się one niczym od kantorów stacjonarnych. To właściciel kantoru wyznacza kurs, po jakim daną walutę będzie kupował albo sprzedawał i klienci takich kantorów albo na podane stawki się godzą, albo też szukają lepszych w innych kantorach. Nie ma tu żadnych opłat za kupowanie i sprzedawanie walut, gdyż właściciel kantoru zarabia na tzw. spreadzie. Kolejną możliwością jaką daje nam Internet jeśli chodzi o wymianę walut, jest ich „społeczna wymiana”. Oznacza to, że to sami klienci serwisu ustalają, po jakim kursie chcą walutę kupić i sprzedać.
Jaka jest idea społecznościowej wymiany walut
Pierwsze portale oferujące społecznościową wymianę walut pojawiły się w naszym kraju w 2009 roku. Ich właściciele oferowali swoim klientom możliwość wymieniania walut, a w zamian za to pobierali drobną prowizję od transakcji (w najpopularniejszym serwisie jakim jest Walutomat, wynosi ona 0.2% kwoty transakcji). Jak możemy wymienić walutę w firmie społecznościowej? Mamy na to dwa sposoby. Albo możemy zaakceptować stawki kogoś, kto zlecenie wystawił, albo możemy sami wystawić zlecenie i czekać, aż ktoś je zaakceptuje.
Dlaczego taki sposób wymiany walut jest opłacalny? Z kilku powodów. Przede wszystkim walutę możemy wymienić bardzo szybko, gdyż na portalach tego typu znajduje się bardzo dużo klientów. Po drugie, zdarza się, że ktoś chce kupić lub sprzedać walutę szybko i w związku z tym oferuje bardzo atrakcyjne kursy. Po trzecie, oferty kupna – sprzedaży pojawiają się tu 24 godziny na dobę. Można więc transakcje wykonywać bez względu na porę dnia i nocy.
Na pewno mankamentem tego typu serwisów jest to, że można za ich pośrednictwem wymieniać tylko podstawowe waluty czyli USD, EUR, CHF czy GBP. Jeżeli chcemy wymienić inną walutę, musimy skorzystać z kantoru stacjonarnego lub online.
Czy tego rodzaju wymiana walut będzie się rozwijała? Z całą pewnością tak. Widać to po ilości serwisów, które taką wymianę proponują. Co więcej część kantorów online także daje swoim klientom możliwość wymiany walut w formie społecznościowej i jak pokazują badania, z opcji tej korzysta coraz więcej osób.