Pozostałe

Wady i zalety funduszy ETF. Oto, co powinni wiedzieć początkujący inwestorzy

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Inwestycja w fundusze ETF daje szerokie możliwości, jednak jest obarczona określonym poziomem ryzyka. Początkujący inwestorzy myślący o zaopatrzeniu się w ETF-y powinni na starcie swojej drogi dowiedzieć się jak najwięcej na temat specyfiki tych produktów. Dzięki temu odniesienie sukcesu, mimo wysokiego poziomu ryzyka, będzie bardziej prawdopodobne. W poniższym artykule przedstawiamy charakterystykę funduszy ETF oraz wyjaśniamy, jakie są wady i zalety tych produktów finansowych. Zapraszamy do wnikliwej lektury.

Czym są i jak działają fundusze ETF? Wyjaśniamy!

Fundusze ETF (ang. Exchange Traded Fund) to fundusze giełdowe działające na podobnych zasadach co standardowe fundusze inwestycyjne, jednak wyróżnia je jedna, bardzo istotna rzecz.

Chodzi o to, że zadaniem funduszy ETF jest odwzorowywanie notowań poszczególnych indeksów giełdowych, metali, kryptowalut, akcji itd. Bardzo ważnym elementem jest jak najdokładniejsze odzwierciedlenie notowań danego surowca.

Z czego wynika popularność funduszy ETF?

To, co powoduje, że od wielu lat fundusze ETF cieszą się tak dużą popularnością, to fakt, iż wyróżniają się niskimi kosztami zarządzania. Cała procedura inwestowania przebiega szybko i sprawnie. Jest to możliwe dzięki temu, że w fundusze ETF można inwestować w szybki i sprawny sposób, bez konieczności wychodzenia z domu.

Jeśli podejmujemy decyzję o zakupie funduszy ETF, powinniśmy mieć na uwadze, z jakim ryzykiem wiążą się tego rodzaju inwestycje. Zakup funduszy ETF jest obarczony dość dużym poziomem ryzyka. Każda osoba myśląca o zainwestowaniu swoich środków powinna mieć na uwadze fakt, iż istnieje prawdopodobieństwo utraty nawet wszystkich zainwestowanych przez nas środków. Z tego powodu zanim zrealizujemy jakąkolwiek transakcję, najpierw powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej na temat mechanizmów rządzących ETF-ami. Wówczas zyskamy pewność, że podejmowane przez nas decyzje biznesowe będą dla nas korzystne.

Powodzenie funduszy ETF w Polsce i na świecie

W naszym kraju fundusze ETF pojawiły się w latach 90-tych ubiegłego wieku. Mimo tego, iż z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, znacznie większe zainteresowanie tymi produktami obserwuje się w krajach Zachodu. W 2022 roku całościowa wartość wszystkich aktywów zgromadzonych w ramach funduszy ETF wyniosła przeszło 10 bilionów dolarów amerykańskich. W tym momencie na całym świecie notuje się około 10 tysięcy funduszy ETF opartych na rozmaitych indeksach giełdowych.

Wady i zalety funduszy ETF

Fundusze ETF, podobnie jak każdy inny produkt finansowy, mają określone wady i zalety. Ważną ich zaletą jest wysoki poziom bezpieczeństwa realizowanych transakcji. ETF-y pozwalają także w krótkim czasie zdywersyfikować portfel inwestycyjny.

Najważniejszą wadą funduszy ETF jest fakt, iż takie inwestycje obarczone są wysokim poziomem ryzyka. Istnieje prawdopodobieństwo utraty nawet wszystkich zainwestowanych środków, dlatego do takiej inwestycji trzeba przygotować się w sposób rozważny.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz