Wymiana walut

Jak niektóre kantory walut oszukują swoich klientów

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Nikt z nas nie lubi być oszukiwanym. Niestety na każdym kroku “czają” się na nas osoby, których zamiary nie są do końca uczciwe i które chcą wzbogacić się min. Naszym kosztem. Dlatego zawsze, a zwłaszcza w sprawach związanych z finansami, musimy być bardzo czujni, by nie stracić naszych pieniędzy.

Od czasu do czasu słyszymy informacje, jakoby kantory w których wymieniamy waluty, dosyć często stosują niedozwolone praktyki, które mają zwiększyć ich zyski, kosztem klientów, którzy je odwiedzają. Na pewno jest to duża przesada, chociaż należy przyznać, że czasami z takimi nieuczciwymi właściwymi kantorów możemy się spotkać. Jakie więc nadużycia są stosowane w niektórych kantorach? Jest ich kilka, a poniżej postaramy się je wymienić:

  • Niewyraźne przedstawianie kursów które kantor oferuje – cyfry mogą niby przypadkiem “zachodzić” na siebie, więc trudno je odczytać,
  • Brak aktualizacji kursów na wszystkich tablicach – zdarza się, że kantor który posiada dwie lub więcej tablic informujących o kursach jakie w nim obowiązują, przez “przypadek” zapomina je wszystkie aktualizować, w związku z czym na poszczególnych tablicach mamy różne kursy,
  • Pokazywanie kursów średnich, zamiast kursów kupna i sprzedaży poszczególnych walut (jest to niezgodne z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 24 września 2004 roku, w którym wyraźnie mówi się, że kantor musi pokazywać zarówno kurs kupna jak i kurs sprzedaży),
  • Wyświetlanie na tablicach informacyjnych “kursów z gwiazdką”. Dotyczą one np. wymiany dużej ilości walut, a przy niższych transakcjach kursy są już zupełnie inne.

Wymienione powyżej przypadki, mogą skutkować tym, że nasza umowa związana z wymianą waluty jest nieważna i możemy dochodzić w związku z tym roszczeń. Natomiast legalne i dozwolone jest zmienianie kursów przez właściciela kantoru przed każdą transakcją. Jednakże musi on o tym swojego klienta poinformować a on te nowe warunki musi zaakceptować. Dlatego sprawdzajmy wszystko dokładnie, zanim wymienimy pieniądze, by transakcja nie okazała się dla nas wielkim “niewypałem”.

Na pewno bezpieczniejszym sposobem na wymianę walut, mogą się okazać kantory w Internecie. Tutaj nie ma manipulacji kursami, a każdy klient może sobie wszystko dokładnie sprawdzić i porównać. Dlatego warto zarejestrować się jednym z kantorów online, by szybko i bezpiecznie wymieniać nasze waluty.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

5 komentarzy

  • Nie można też snuć podejrzeń wobec każdego e kantoru. Osobiście mam przekonanie np. do pluskantor.pl, że jest uczciwą marką w tej branży. Dla pewności polecam porównać ich kursy ze średnim rynkowym na bieżąco. Nie stosują też tricków na zasadzie ukrytych oplat.

  • Takich kruczków i niejasności nie ma na szczęście w kantorach internetowych. Nie ukrywają one średniego kursu- Amronet publikuje na stronie na bieżąco, ani też swojego- po jakim klienci mogą przewalutować środki. Transakcje są dzięki temu pewne i nie stresujące.

  • Wymieniam na Waluteo nie tylko dla najniższego kursu i spreadu. Po prostu średnio mam ochotę chodzić z dużą gotówką po mieście. Muszę wypłacić z bankomatu i iść z tym do kantoru. A tak załatwiam temat dwoma darmowymi przelewami. To że wychodzi taniej, to już inna para kaloszy.

  • Z chęcią i pewnością korzystam z pluskantor.pl. Transakcje są finalizowane w czasie rzeczywistym, automatycznie, nie ma ukrytych kosztów.

  • Sądzę, że jest coraz mniej nieuczciwych kantorów, zwłaszcza te internetowe mocno starają się o klientów i oferują uczciwe usługi na świetnym poziomie. Ja mam bardzo pozytywne zdanie m.in. o Amronet w którym wymieniam kilka razy w miesiącu EUR na PLN, nie ponoszę nawet kosztów za przelewy na moje konto. A transakcja kosztuje mnie mniej niż 0,2% z gwarancją że koszt nie wzrośnie.

Pozostaw komentarz