Pozostałe

Nowoczesne zarządzanie w firmie produkcyjnej, czyli integracja danych celu zwiększenia efektywności

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

W gospodarce dwudziestego pierwszego wieku sprawne zarządzanie przedsiębiorstwem wymaga stałego dostępu do informacji na temat różnych obszarów funkcjonowania firmy. Wbrew pozorom, jest to szczególnie potrzebne także w przedsiębiorstwach o profilu produkcyjnym.

Dlaczego analiza danych na bieżąco jest niezbędna?

Dlaczego analiza danych produkcyjnych, która jest przeprowadzana na bieżąco z użyciem nowoczesnego oprogramowania komputerowego, to must have w nowoczesnej firmie? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: współczesne przedsiębiorstwa produkcyjne (nawet te, które nie działają na wielką skalę) funkcjonują na dynamicznym, pełnym konkurencji rynku. Taki stan rzeczy oznacza, że szybkie podejmowanie takich decyzji, które okażą się trafne dla całej organizacji, jest niezbędne.

Jednocześnie, zadanie to nie jest proste w realizacji. Konieczne jest przede wszystkim odpowiednie wyselekcjonowanie niezbędnych informacji, bowiem natłok szczegółowych danych może wręcz uniemożliwić sprawne zarządzanie przedsiębiorstwem. Na szczęście, nowoczesne rozwiązania komputerowe znacznie ułatwiają cały proces.

Komputerowa analiza danych w firmie produkcyjnej

Odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorców w tym zakresie jest MES, czyli Manufacturing Execution Systems. Systemy określane jako MES obejmują oprogramowanie komputerowe oraz urządzenia elektroniczne, dzięki którym możliwe jest pozyskiwanie aktualnych danych „wprost” ze stanowisk roboczych. W następnym kroku dane te mogą być agregowane, a stworzone w ten sposób bazy danych umożliwiają wyciąganie wniosków na podstawie zbiorczych danych. To właśnie dzięki MES możliwe jest opracowanie KPI, czyli kluczowych wskaźników efektywności produkcji (np. ilość wyprodukowanych produktów z defektami).

Dzięki odpowiednio wdrożonemu MES w firmie produkcyjnej możliwa jest integracja danych z całej firmy (integracja ERP, integracja IT oraz integracja z maszynami) – takie rozwiązanie pozwala uzyskać pełny obraz działalności przedsiębiorstwa.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz